Vrtací a bourací kladiva
Naše vrtací a bourací kladiva jsou výkonným pomocníkem při těžkých činnostech a to u většiny díky pneumatickému příklepu, který si poradí i v boji s tvrdými materiály. Vrtací a bourací kladiva používají kutilové i profesionálové hlavně při stavbách i rekonstrukcích, kde je nutné použití hrubší síly. Podle výkonu strojů je možné vybrat ten pravý pro vaši práci.
PokračovatVrtací a bourací stroje používají většinou dva druhy příklepu:
Mechanický příklep – používá se většinou u vrtaček a aku vrtaček s tím, že údery příklepu jsou vytvářeny mechanickým systémem.
Pneumatický příklep – je vytvářen pístem a stlačeným vzduchem a je mnohem účinnější než mechanický příklep. Pneumatický příklep je možné používat u strojů se všemi druhy pohonu (elektrický, pneumatický, benzínový…)
Vrtací kladiva jsou na první pohled velmi blízké příklepové vrtačce. Jeho výkon je však vyšší a rychlejší. Jsou určeny pro vrtání do betonu, kamene, kovu, dřeva a oceli.
Vrtací kladiva mohou používat jak mechanický tak pneumatický příklep.
Kombinovaná kladiva jsou nejrozšířenější skupinou protože v sobě kloubí sílu pneumatického příklepu s funkcí vrtání / vrtání s příklepem a při vypnutí otáčivého pohybu i možnost sekání či bourání za pomoci sekáčů.
Kombinovaná kladiva jsou určena pro příležitostné střední bourací práce doma i na zahradě a zvládnou vrtání velkých otvorů korunkovými vrtáky i vrtání prostupů širších stěn. Současně s nimi zvládnete i běžné vrtací práce jako s obyčejnou vrtačkou, ale musíte mít na paměti, že tyto stroje jsou oproti vrtačkám sice účinnější, ale daleko těžší na manipulaci.
Bourací kladiva někdy nazývaná i jako „sbíječky“ nebo „demoliční“ nemají funkci otáčení nástroje a nejsou tudíž určeny k vrtání, ale pouze k bourání nebo sekání. Jsou určeny pro těžké prorážecí a bourací práce při stavbách a rekonstrukcích domů a zahrad. Mají většinou vyšší účinnost v Joulech než vrtací kladiva a oproti vrtacím jsou i těžší. Bourací kladiva používají výhradně účinný pneumatický příklep s vysokou silou v Jaulech. Bourací kladiva mohou být typově podobná kombinovaným kladivům pro lehčí bourací a sekací práce s vysokou účinností a nebo mohou být určeny pouze pro použití vertikální například na bourání betonových ploch, podezdívek aj. Tyto mají v oblasti DIY účinnost většinou od 40-70Jaulů.
Podle typu stroje je většinou používáno i vrtací a sekací náčiní s rozdílným druhem upínání:
Upínání s válcovou stopkou – pro běžné vrtačky, akuvrtačky a šroubováky s možností upínání do vřetenových sklíčidel s manuálním utahováním kličkou a nebo s rychloupínacími sklíčidly bez použití dalších nástrojů
Upínáním SDS /SDS plus - tímto způsobem upínání jsou vybavena menší kladiva pro vrtací/sekací, popřípadě lehčí bourací, práce. Jedná se o mechanismus, který umožňuje snadnou a rychlou výměnu nástroje bez potřeby sekundárního nářadí, jako je například klička pro povolení sklíčidla, jak je tomu mnohdy u klasických vrtaček s příklepem. Navíc je tento typ sklíčidla konstruovaný, aby tak ideálně přenesl sílu pneumatického příklepu na nástroj, bez větších energetických ztrát.
Upínání SDS MAX – jedná se o zdokonalený systém SDS a jsou s ním vybavena zejména u strojů s vyššími nároky na přenos energie jako jsou bourací či sekací kladiva. Narozdíl od SDS plus ve většině případů tyto nástroje disponují většími rozměry co se průměru a délky týká, aby tak byly schopny vykonávat těžké demoliční úkony.
Skrýt popis